CRISPY CARAMEL ÆGG
27,95€
Sweet liquorice coated with passion fruit, white chocolate and sugar:
54% white chocolate (EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural vanilla flavour), 21% sugar (EU), rice flour, invert sugar syrup, treacle, glucose syrup, 2% passion fruit (EU)(freeze-dried), 1% raw liquorice (non-EU), glazing agents (gum arabic, carnauba wax, shellac), rapeseed oil, acid: malic acid, natural flavour, salt, colours (calcium carbonate, beta-carotene), stabilizer: gum arabic, anise oil. Minimum 26 % cocoa solids. Gluten free.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1904 kj / 463 kcal |
| Fat | 18 g |
| - Of which saturated fat | 10 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| - Of which sugars | 57 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 0,51 |
| dimensions | 7.2 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858013958 |
| Net Weight | 115 g |
| gross weight | 158 g |
| storage | Protect from heat and moisture |