MIXED LOVE
32,95€
Red liquorice coated with strawberry and white chocolate:
55% white chocolate (cocoa solids: 26% min.) (EU) (sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin), natural flavour), 19% sugar (EU) (rice flour, glucose syrup, invert sugar syrup, blackcurrant concentrate), 1% strawberry (EU) (freeze-dried), acid: malic acid, cranberry (dried), raw licorice (non-EU), glazing agents (gum arabic, shellac, carnauba wax), natural flavours, lemon concentrate, colours (calcium carbonate, curcumin), spirulina concentrate, rapeseed oil, stabilizer: gum arabic, flavour. Gluten free. Protect from heat and moisture
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1913 kJ / 459 kcal |
| Fat | 17 g |
| - Of which saturated fat | 10 g |
| Carbohydrate | 73 g |
| - Of which sugars | 55 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.33 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858013989 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |