MIXED LOVE
32,95€
Sweet liquorice coated with sea salt, dulce chocolate and sugar:
53% dulce chocolate (cocoa solids: 23% minimum)(EU)(sugar, milk powder, cocoa butter, whey powder (milk), cocoa mass, milk fat, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavours), 20% sugar (EU), rice flour, invert sugar syrup, molasses, glucose syrup, 2% raw liquorice (non-EU), glazing agents (shellac, carnauba wax, gum arabic), rapeseed oil, 0.5% sea salt (non-EU), colour: caramel, salt, stabilizer: gum arabic, natural flavour. Cocoa solids: 23% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1881 kJ / 448 kcal |
| Fat | 17 g |
| - Of which saturated fat | 9.7 g |
| Carbohydrate | 70 g |
| - Of which sugars | 50 g |
| Protein | 4.4 g |
| Salt | 1.1 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858013736 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |