All Products
STRAWBERRIES & CREAM - REGULAR
Strawberry • White Chocolate • Black Liquorice
If you like:
Fruity
21,50€
- Free EU shipping on all orders!
- Our products are gluten and gelatine free
- Easy and secure checkout
- Made in Denmark
Discover a sweet synergy between tangy red strawberries, white soft cream and sweet liquorice. White chocolate brings it all together and serves you an incredible taste experience of true Danish love.
Customer reviews
Ingredients & Nutrition Facts
Sweet liquorice coated with peach and white chocolate: 52% white chocolate (cocoa solids: 26% minimum)(EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavour), sugar, rice flour, invert sugar syrup, molasses, glucose syrup, 1% peach (EU)(freeze-dried), passion fruit (freeze-dried), 1% raw liquorice (non-EU), glazing agents (gum arabic, carnauba wax, shellac), rapeseed oil, salt, ammonium chloride, colours (calcium carbonate, beta-carotene, beetroot), natural flavours, stabilizer: gum arabic. Cocoa solids: 26% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1910 kJ / 456 kcal |
| Fat | 20 g |
| - Of which saturated fat | 12 g |
| Carbohydrate | 65 g |
| - Of which sugars | 51 g |
| Protein | 3.9 g |
| Salt | 0.71 g |
More Details
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858013545 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |
Taste Profile