COPENHAGEN SUMMER
21,50€
Sweet liquorice coated with peach and white chocolate:
Ingredients: 52% white chocolate (cocoa solids: 26% minimum)(EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavour), sugar, rice flour, invert sugar syrup, molasses, glucose syrup, 1% peach (EU)(freeze-dried), passion fruit (freeze-dried), 1% raw liquorice (non-EU), glazing agents (gum arabic, carnauba wax, shellac), rapeseed oil, salt, ammonium chloride, colours (calcium carbonate, beta-carotene, beetroot), natural flavours, stabilizer: gum arabic. Cocoa solids: 26% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1902 kJ / 453 kcal |
| Fat | 17 g |
| - Of which saturated fat | 10 g |
| Carbohydrate | 71 g |
| - Of which sugars | 56 g |
| Protein | 3.2 g |
| Salt | 1.5 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858013583 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |